Ekvitermní regulace pro bytové domy

Ekvitermní regulace zajišťuje regulaci teploty topné vody podle venkovní teploty, tedy otopové křivky v souvislost mezi venkovní teplotou. Instaluje se v kotelně či výměníkové stanici - pokud jsou v domě, nebo na předávacím místě v případě dálkového topení. Její použití je velmi výhodné u objektů s vlastním zdrojem tepla, zejména pak těch zateplených (až 20% úspory). Uplatní se i u domů napojených na CZT, ale její osazení je nutné posoudit individuálně.

Jak Vám ekvitermní regulace ušetří peníze? K úsporám dochází dvojím způsobem:

  1. snížením teploty topné vody – optimalizace regulačních procesů, snížení ztrát na rozvodech, lepší využití nízkoteplotních zdrojů tepla (např. kondenzační plynové kotle, tepelná čerpadla).
  2. nastavením útlumových režimů (v noci se může teplota i příkon do domu snížit – snížení teploty prostoru o každý 1°C přináší až 8% úspor za teplo)


Jednoznačně dejte přednost funkčním termostatickým ventilům a hlavicím a kvalitně provedenému vyvážení topné soustavy. Zde totiž můžete ušetřit nejvíce.
Pokud máte vlastní zdroj tepla – plynovou kotelnu, anebo pokud o ní uvažujete, tak Vás pořízení ekvitermní regulace nemine.

Z hlediska projekčního platí celkem logicky tato časová posloupnost:

  1. výpočet - tepelné ztráty domu
  2. hydraulický výpočet soustavy
  3. výměna nebo osazení termostatických ventilů a hlavic, osazení vyvažovacích ventilů atd.
  4. vyvážení a regulační protokol
  5. úpravy stávajícího zdroje a případně návrh nového


Pokud jste napojeni na CZT tak je (po provedení vyvážení soustavy a přepočtu tepelných ztrát) také možné instalovat ekvitermní regulaci do předávací stanice objektu, ale posouzení jejího finančního přínosu a odhad doby návratnosti může být poněkud problematický.

Proč?

  1. Dá se předpokládat, že Váš dodavatel – pokud dodržuje platnou legislativu – má již ekvitermní regulaci vyřešenou. I když tedy nemusí být nastavená topná křivka pro Váš dům zcela ideální (je obvykle nastavena podle nejméně zatepleného domu v síti), je třeba vzít v potaz, že investice do vlastního regulačního systému neřeší celý problém, ale pouze jeho dílčí část. Proto nevycházejte z tvrzení výrobce a předpokladu, že dosáhnete úspor, jaké deklarují v katalogových listech regulačního systému. Zde dvojnásob platí, že je třeba vše střízlivě a odborně posoudit a to by měl být úkol projektanta.
  2. Většina dodavatelů tepla má stanovené jasné a pro něj často jednostranně výhodné připojovací podmínky. Velmi snadno se tak může stát, že předpokládané náklady se Vám zvýší jen aby bylo možné vyhovět požadavkům platných a nasmlouvaných připojovacích podmínek Vašeho dodavatele tepla. Jinými slovy – ekvitermní regulace by Vás ve Vaší kotelně stála např. 80 tis Kč, ale jste –li napojeni na dálkové topení, bude stát třeba 160 tis. Kč v závislosti na druhu a způsobu jejího provedení. Proto důkladně prostudujte Vaší platnou smlouvu a nechte si udělat rozbor situace od odborníka s patřičnými zkušenostmi.